A II. világháború végéhez közeledve hazánkat is elérte az etnikai tisztogatás, melynek során – az állami média uszításával párhuzamban – elkezdték a zsidók után a cigányság deportálását is. Komlóról is hurcoltak el romákat 1944-ben.

Városunkban is megemlékeztek a településünkről elhurcolt cigányságról a roma holokauszt emléknapján. A Belső Tűz Egyesület tanodájában egy rendhagyó történelem órát tartott Veverka Tamás, a kenderföldi iskola tanára, aki előadásában gyerekeknek és oktatóinak érzékeltette az akkori állapotokat.

A Vörösmarty utcában elhelyezett emlékkőnél Tomics Annamária egyesületi vezető idézte fel a több mint 70 éve történteket. Kiemelte, nagyon fontos a tanulás és az összetartás. Cél egy olyan értelmiségi réteg kinevelése, amely megakadályozhatja a holokauszthoz hasonló szörnyűségek megtörténését.

A Belső Tűz Egyesület megemlékezésén főhajtással adózott Komló Város Önkormányzata és a Komló Összeköt Egyesület.